Ako máme vyberať vodovodnú batériu?

Novú kúpeľňu ani jej rekonštrukciu neradno podceňovať, nieto výber vhodnej vodovodnej batérie. Vodovodné batérie boli, sú a budú nevyhnutnou súčasťou každej domácnosti.

Bez nich sa nezaobíde žiadna kuchyňa, kúpeľňa ani toaleta. Ponuka na trhu vodovodných batérií je tak široká, že vôbec nie je ľahké sa v nej zorientovať. Jednotlivé batérie sa líšia nielen svojím vzhľadom a dizajnom, ale aj cenou, kvalitou a svojimi úžitkovými vlastnosťami.

Ako teda vybrať tú správnu pre Vašu kúpeľňu? V prvom rade nás iste zaujme vzhľad a dizajn, ale sú aj dôležitejšie kritériá:

Samotné vodovodné batérie sa delia podľa miesta a spôsobu umiestnenia. Jedná sa o batérie umývadlové, drezové, sprchové, vaňové a bidetové. Podľa spôsobu umiestnenia sa delia na nástenné, stojankové a podomietkové

Aký dizajn teda voliť?

Predovšetkým je potrebné vychádzať z tvaru a designu použitej sanity. Moderným trendom sú, viac než klasické oválne tvary, tvary hranaté a ostré. Aj v tomto prevedení je možné samozrejme voliť medzi batériami pákovými alebo klasickými kohútikovými. Veľkej obľube sa v poslednej dobe teší batérie prvkové, ktoré možno zabudovať priamo na vaňu, umývadlo či stenu - u sprchových setov. V takomto prípade hovoríme o tzv. podomietkovom prevedení, ktoré okrem praktickosti spĺňa aj prísne estetické kritériá. Obzvlášť u týchto batérií sa odporúča konzultácia s inštalatérskou firmou, ktorá bude vykonávať montáž, najmä z dôvodu zložitejšie inštalácie. Z hľadiska regulácie vody nájdeme buď zmiešavacie pákové alebo termostatické. Podľa ovládania rozdeľujeme batérie na kohútikové alebo pákové. Pákové batérie sú jednoznačným trendom našej doby, vynikajú nad klasickými tesnosťou, kvalitou i komfortom užívania. Klasické kohútikové batérie sa volia často z dizajnových dôvodov.

Ušetriť alebo priplatiť za kvalitu?

Ukazatelem kvality baterie je především její kartuše

Iste ste už počuli príslovie, že "nie sme takí bohatí, aby sme si mohli dovoliť kupovať lacné veci". Áno, platí to aj pri vodovodných batériách. Ukazovateľom kvality batérie je predovšetkým jej kartuša, teda akési srdce batérie. Kvalitná kartuša pri pákovej batérii je tvorená dvoma keramickými doštičkami s otvormi. Pozdvihnutím páčky doštičky posúva a ovplyvňujeme tak prietok vody. Vytáčaním páky do strán potom regulujeme pomer studenej a teplej vody. Lacné batérie majú kartušu z plastových alebo menej kvalitných dielov, ktoré nemôžu dlhodobo odolávať tlaku vody, vodnému kameňu a ďalším vplyvom. Batéria potom presakuje, kvapká či zadrháva pri používaní páky. Kvapkajúcim kohútikom nám môže utiecť až 10 litrov vody počas jednej noci! Kvalitná batéria vydrží bez závad niekoľko rokov či desaťročí. Dôležitým ukazovateľom kvality je aj samotné telo batérie. Veľmi kvalitné batérie sú napríklad z mosadze alebo ich zliatin, ktoré odolávajú veľkým výkyvom teplôt a vlhku. Ich údržba je tiež jednoduchšia.

Ako zvoliť správny vzhľad batérie?

Prvým kritériom je určite rozstup batérie. Najčastejšie sa stretnete s rozstupmi 100 alebo 150 mm. Odporúčame vždy zakúpiť správnu veľkosť batérie. Redukcie sa síce zakúpiť dajú, vzhľad batérie je však narušený. Škála batérií na našom trhu je taká široká, že je možné zakúpiť aj batérie farebne zladené s vašou kúpeľňou. Väčšinou sa však stretnete s chrómovými batériami. Veľkosť samotnej batérie by mala zodpovedať veľkosti zariadenia, na ktorom je umiestnená. Vyvarujte sa drobných batérií na veľkom umývadle a naopak. Rovnako zaoblenie hrán napríklad vane a batérie by malo trochu ladiť. Ak máte celú kúpeľňu ladenú do dynamických, ostrých liniek, zakúpte aj podobný tvar batérie. Z estetického hľadiska odporúčame zakúpiť batérie z jednej série. Celkový vzhľad tak bude veľmi harmonický. Moderná batéria myslí aj na vašu peňaženku. Najmä komerčné objekty šetria vodou použitím batérií s bezdotykovým čidlom, kedy voda začne vytekať až po priložení rúk pod kohútik. Na bežné domáce použitie toto riešenie príliš neodporúčame. Páková batéria nielen šetrí vodu svojou konštrukciou, ale aj tým, že sa dá ľahko a jednoducho zavrieť jedným dotykom. Oproti klasickým batériám má až tretinovú spotrebu vody. Najmä komfort uzatvorenia batérie minimálnou silou oceníte v bežnom živote, napríklad pri čistení zubov.

So správnym výberom batérie si nechajte poradiť odborným predajcom či v našej predajni.

NAPÍŠTE NÁM
* povinné údaje
Zavrieť

Prihlásenie

Získajte k nákupu nad 50€ fľašu vína zadarmo