Ako by mala byť vybavená kúpeľňa či toaleta pre hendikepovaných, seniorov či osoby s obmedzenou hybnosťou?

Vzhľad a vybavenie kúpeľne aj toalety podlieha našim požiadavkám a potrebám v rôznych obdobiach nášho života. Iné požiadavky a potreby majú mladé páry či single, iné mladé rodiny s malými deťmi a iné napríklad seniori, hendikepovaní či osoby s trvalou alebo dočasne obmedzenou hybnosťou.

Asi si všetci dokážeme predstaviť, že by sa nám „na starobu“ hodili isté interiérové úpravy, ktoré by zaistili ako našu bezpečnosť a stabilitu, tak aj väčšiu istotu pohybu. Na toto by sme mali myslieť s predstihom, teda už vo chvíli, keď sa ešte len chystáme na zariaďovanie nášho domova. Iste, nemusíme hneď myslieť na to, že si priestor vybavíme iba funkčne a rovno tak, aby zodpovedal našim potrebám v starobe. Mali by sme však mať predstavu o tom, ako prípadne tento priestor upravíme napríklad aj bez nutnosti nejakých veľkých zásahov a nákladných rekonštrukcií.

Pokiaľ teda nastala doba zariaďovania či úvah o zariadení, mali by sme zvážiť tieto interiérové prvky:

Sprchovací kút

Voliť vaňu alebo radšej rovno sprchovací kút? Pokiaľ budeme reflektovať čisto hľadisko vstupu a výstupu je jasné, že pre starších užívateľov môže byť výstup z vane ťažký. Zdvíhanie nôh im často spôsobujú veľké problémy. Tiež musíme vziať do úvahy aj riziko prípadnej nehody, typicky napríklad pošmyknutia. Pre seniorov teda bývajú sprchové kúty tým vhodnejším variantom.

Avšak tí z nás, ktorí predsa len preferujú vaňu, môžu zvoliť tú s dvierkami, ktorú vo vyššom veku celkom iste ocenia.

Pokiaľ v tejto chvíli nechceme riešiť ani sprchovací kút ani vaňu s dvierkami, môžeme sa zamerať na podporné prvky, ktorými sú kúpeľňové madlá v najrôznejších tvaroch, ktoré seniorom pomôžu v bezpečnom pohybe a uľahčia im vyliezanie z vane.

Rovnako tak môžeme náš sprchovací kút či vaňu opatriť sedačkou, ktorá nám neskôr umožní pohodlné a bezpečné sprchovanie v sede. Navyše jej sklopná funkcia zaistí, že nám sedačka nebude, v prípade jej nevyužitia, prekážať.

Kúpeľňová podlaha

Podlaha je ďalším dôležitým aspektom bezpečnosti. Pri jej výbere by sme nemali zohľadňovať iba estetické hľadisko a jednoduchú údržbu, ale aj prípadné protišmykové vlastnosti. Takto zvolená podlaha má mierne drsný povrch, čo v prípade postriekania vodou zamedzuje jej klzkosti. Samozrejmosťou by mala byť aj prípadná bezbariérovosť pri vstupe do kúpeľne aj pri pohybe kúpeľňou.

Toaleta

Aj toaleta môže byť pre seniorov jedným z rizikových miest. Ideálne je vyberať takú, ktorá dosahuje výšku aspoň 46 cm. Takto konštruovaná toaleta zaistí stabilnejšie dosadnutie, ktoré aj menej namáha boľavé kolenné kĺby.

Či už nakoniec zvolíme akúkoľvek toaletu je vhodné ju doplniť o madlá, ktoré uľahčia dosadanie na toaletu aj zdvíhanie z nej. Vždy by sme mali voliť madlá kovové, ktoré sú bezpečne priskrutkovateľné k stene.

Samozrejmosťou by mali byť aj WC sedátka s pozvoľným zatváraním či WC sedátka s možnosťou ľahkého odobratia pre jednoduchú údržbu.

Praktický, a hygienu uľahčujúci, je aj bidet. Pokiaľ pre umiestnenie bidetu už nezostáva na toalete priestor, môžeme našu požiadavku vyriešiť bidetovou podomietkovou batériou, ktorú určite oceníme aj ako „nesenior“.

Upratovanie

Pri výbere jednotlivých zariaďovacích predmetov aj kúpeľňových doplnkov by sme mali zohľadniť aj náročnosť pravidelného upratovania. Treba si uvedomiť, že nám síl bude s pribúdajúcim vekom skôr ubúdať. Mali by sme teda voliť také materiály, ktoré budú jednoducho udržiavateľné a tvary, ktoré budú obsahovať čo najmenej zradných záhybov a drážok, v ktorých sa môžu držať nečistoty.

Pri upratovaní by sme mali voliť také čistiace prostriedky, ktoré sú pre dané materiály vhodné a nehrozí nebezpečenstvo ich poškodenia. Toto sa týka aj povrchu vodovodných batérií, pre ktoré dnes už existujú vhodné prípravky.

Ešte pár rád na záver…

Pri výbere „nadčasových“ vodovodných batérií by sme mali vziať do úvahy predovšetkým použitie pákových batérií, ktoré umožňujú ľahkú a bezpečnú obsluhu, ale napríklad aj termostatických batérií, ktoré zaisťujú automatické miešanie teplej vody so studenou až do 38 °C, ktoré sú nastavené od výrobcu. Nehrozí teda domáci úraz v podobe obarenia, čo iste ocenia nielen seniori, ale aj rodičia malých detí.

Pamätáme na to, že aj keď kúpeľňu plánujete s dlhým predstihom a premýšľate o jej funkčnosti v starobe, nie je nutné sa vzdať vkusu a elegancie. Dnes sú už jednotlivé zariaďovacie predmety aj kúpeľňové doplnky na tak vysokej estetickej úrovni, že je možné ich využívať v čase, keď vnímame kúpeľňu aj ako obľúbený relaxačný priestor, ako neskôr, keď ju vnímame iba ako priestor účelný, ktorý nám umožňuje osobnú hygienu.

Kúpeľňa s podpornými prvkami

NAPÍŠTE NÁM
* povinné údaje
Zavrieť

Prihlásenie

Získajte k nákupu nad 50€ fľašu vína zadarmo